Genel Bilgiler

Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nın amacı, Kore dilinin öğretilmesinin yanı sıra Kore tarihini, Kore klasik ve modern edebiyatını, Kore kültürünü tanıtarak bu alanlarda yazılmış önemli kaynakları incelemeyi ve bu alanlarda araştırmalar yaparak bunların tanıtılmasını sağlamaktır. Amacımız sadece bu alanlarda öğretim vermek değil aynı zamanda iki ülke arasında köprü görevi görecek elemanlar yetiştirmektir.

Üniversitemiz ve Kore’de bulunan önemli üniversitesi arasında imzalanan protokoller sayesinde değişim programlarına öğrenci gönderilerek en iyi şekilde yetişmeleri amaçlanmaktadır.

İstanbul Üniversitesi’nin işbirliği içinde olduğu Kore üniversiteleri:

University of Seoul

Kangwon National University

Keimyung University

Chungnam National University

Kyungpook National University

Bölümümüz, Kore’deki diğer değerli üniversitelerle işbirliği sağlamak için gayretle çalışmaktadır.
Kore dili, Türkçe gibi Ural- Altay dil ailesine mensup, sondan eklemeli bir dildir. Daha önceleri Çin karakterlerini kullanan Koreliler, 1443 yılında kral Seconğ’un Kore’ye özgü alfabeyi(Hunminconğım) ilan etmesiyle kendi alfabelerine kavuşmuştur.

Çok eski çağlarda başlayıp 1950-1953 Kore Savaşı’nda Türkiye’nin Kore’nin yanında yer alması ve olağanüstü yardımlarıyla gelişen Türkiye- Kore ilişkileri, 2002 FIFA Dünya Kupası maçlarında tam anlamıyla pekiştirilmiştir. Günümüzde ise Kore Akımı (Hallyu) sayesinde Kore ve Korece’ye olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır.

Türkiye ve Kore arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin gün geçtikçe gelişmesi ve çift taraflı ticari anlaşmaların imzalanmasıyla Kore dilini iyi derecede bilen elemana ihtiyaç duyulmaktadır.
Kore’ye olan ilgilinin gün geçtikçe artması dolayısıyla Kore ve Kore edebiyatını iyi bilen akademisyen ihtiyacı da artmaktadır. Mezun öğrencilerimiz akademik olarak ilerleme fırsatı da bulabileceklerdir.

Aynı zamanda anabilim dalımızda lisans öğrenimini başarıyla bitiren öğrencilerimiz aşağıda belirtilen iş alanlarında çalışma imkanı bulabileceklerdir;

Dışişleri Bakanlığı

Kültür ve Turizm Bakanlığı

Türk Hava Yolları,

Kore Büyükelçiliği

Kore Başkonsolosluğu

Profesyonel turist rehberliği

Seyahat acentelerinde yöneticilik

Hyundai, Samsung, Kia, LG, SK, Posco vb. büyük Kore firmalarında

Kore ile ticari ilişkileri olan firmalarda